Biznesowe negocjacje czy chodzenie po prośbie? cz. 1.

CZESC 1

Poszukiwanie pracy to proces, który wymaga sporego wysiłku, odpowiedniej taktyki, umiejętności i sprytu. Sukces nie zawsze przychodzi od razu, tym bardziej w okresie kryzysu. Jednakże, żeby móc go osiągnąć należy się mentalnie przygotować.

Negocjacje handlowe

Trudności w poszukiwaniu upragnionego stanowiska mogą sprawić, że spadnie nasze własne poczucie wartości, i że zapomnimy o postawie, jaką powinniśmy reprezentować w kontakcie z każdym potencjalnym pracodawcą. Warto uzmysłowić sobie, że rozmowa kwalifikacyjna to prawdziwe negocjacje handlowe. My oferujemy nasze unikalne umiejętności, motywację i zaangażowanie, a firma proponuje wynagrodzenie finansowe i ewentualnie dodatkowe benefity. Nam najczęściej zależy na tym by zdobyć ciekawą, rozwijającą pracę w miłej atmosferze, wynagradzaną w taki sposób, abyśmy mogli zaspokajać nie tylko nasze podstawowe potrzeby, ale i pragnienia. Z drugiej strony pracodawca chce pozyskać lojalnego pracownika, osobę, która zaangażuje się w to, co robi i która chętnie będzie myślała o tym jak przynieść dodatkową korzyść swojej firmie.

Do negocjacji trzeba się przygotować

Aby negocjacje przebiegły dla nas pomyślnie warto mieć w ich trakcie silną pozycję. Co to oznacza? Powinniśmy sprawiać dobre wrażenie i wyraźnie pokazywać, że rozmawiający z nami rekruter uzyska wyraźną korzyść, jeśli to właśnie nam zaproponuje stanowisko pracy. Dlatego bardzo pomaga po pierwsze pewność siebie zbudowana na mocnym poczuciu własnej wartości, a po drugie sytuacja, w której możemy pokazać, że to my wybieramy ostatecznie miejsce gdzie chcemy pracować, a nie jesteśmy uzależnieni od pozytywnej lub negatywnej decyzji rekrutera.

Część druga jest dostępna tutaj
Część trzecia jest dostępna tutaj.
Część czwarta jest dostępna tutaj.

*****

Artykuł autorstwa Anny Tabisz został opublikowany w całości w grudniowym wydaniu magazynu studenckiego “Semestr” .

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s