Biznesowe negocjacje czy chodzenie po prośbie? cz. 2

NegocjacjeCzęść pierwsza jest dostępna tutaj.

CZĘŚĆ 2

Do negocjacji trzeba się przygotować

Aby negocjacje przebiegły dla nas pomyślnie warto mieć w ich trakcie silną pozycję. Co to oznacza? Powinniśmy sprawiać dobre wrażenie i wyraźnie pokazywać, że rozmawiający z nami rekruter uzyska wyraźną korzyść, jeśli to właśnie nam zaproponuje stanowisko pracy. Dlatego bardzo pomaga po pierwsze pewność siebie zbudowana na mocnym poczuciu własnej wartości, a po drugie sytuacja, w której możemy pokazać, że to my wybieramy ostatecznie miejsce gdzie chcemy pracować, a nie jesteśmy uzależnieni od pozytywnej lub negatywnej decyzji rekrutera.

Wzmacnianie poczucia własnej wartości

Część z nas była wychowywana w taki sposób, że rodzice przede wszystkim cenili skromność. Nie zawsze też byliśmy chwaleni za swoje osiągnięcia. Ci, którzy doświadczyli takiego traktowania mogą mieć teraz problemy z poczuciem wartości. Warto je wzmocnić i można to zrobić na wiele sposobów.

Jednym z nich jest wykonanie bardzo prostego ćwiczenia: Należy poprosić od 5-10 osób, by napisały nam np. w mailu lub powiedziały prosto w oczy 5 naszych pozytywnych cech. I tylko pozytywnych. Negatywne mogą sobie chwilowo odpuścić. Przynajmniej w tym ćwiczeniu. Warto poprosić o pomoc w zrobieniu tego zadania osoby z różnych kręgów towarzyskich, np.: kogoś z rodziny, kolegę ze studiów, najbliższą przyjaciółkę, partnera, znajomego z pracy lub organizacji studenckiej, itp.

Otrzymane zestawy pozytywnych cech pozwolą nam się przejrzeć w przyjaznym dla nas zwierciadle pochlebnego postrzegania nas przez znajomych. Oczywiście bardzo często się może zdarzyć, że po przeczytaniu jakiejś pozytywnej cechy pomyślimy. Nie! To nie prawda! Ja nie jestem cierpliwy, dokładny, zapobiegliwy, przebojowy… Jeśli jednak przejdzie nam taka myśl do głowy, to najważniejsze jest by nie negować tej informacji zwrotnej, którą otrzymaliśmy tylko by ją rozszerzyć. Spotkajmy się z tym naszym znajomym i poprośmy go by uzasadnił swój wybór. By przypomniał sytuację z życia, jaką pamięta, kiedy wykazaliśmy się inteligencją, zaradnością czy inną cechą która została przez niego wymieniona.

Część trzecia dostępna jest tutaj.
Część czwarta dostępna jest tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s