20 000 nowych miejsc pracy rocznie – część czwarta

Część pierwsza wywiadu jest dostępna tutaj.
Część druga wywiadu jest dostępna tutaj.
Część trzecia wywiadu jest dostępna tutaj.

graduate 06Co cechuje idealnego kandydata?

Piotr Biniewicz: Umiejętność pracy w środowisku wielokulturowym, chęć pracy z ludźmi, dobre umiejętności komunikacyjne i zdolność rozwiązywania problemów. Przy pewnej dozie inwencji i aktywności młodzi ludzie mogą nabyć wiele z tych cech podczas studiów czy praktyk. Potrzebni są ludzie, którzy są otwarci i chętni, by uczyć się nowych rzeczy i podjąć wyzwania w obszarach, w których nie zdobyli wykształcenia.

Dariusz Kubacki: Ważna jest też otwartość na zmianę, elastyczność oraz solidne podstawy akademickie.

Marta Aserigadu: Kompetencje niekoniecznie muszą być związane z ukończonym kierunkiem studiów. Warto inwestować w języki obce. Angielski to lingua franca, a każdy kolejny język to dodatkowy atut.

W jaki sposób studenci mogą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Marta Aserigadu: Wszelkie aktywności studenckie, takie jak program Socrates/Erasmus, są mile widziane. Wakacyjna praca w londyńskiej kawiarni to również okazja do zdobycia tego typu doświadczeń. Warto korzystać z możliwości, jakie daje nam Unia Europejska.

Dariusz Kubacki: Moja rada: zalicz jak najlepiej podstawowy program akademicki, ale nie zapominaj o nauce języków obcych, zaangażowaniu w organizacje studenckie, bierz udział w międzynarodowych wymianach i świadomie kształtuj swoją ścieżkę kariery już od pierwszego roku studiów. Pomyśl o umiejętnościach, jakich potrzebują centra outsourcingu procesów biznesowych czy centra usług wspólnych. Weźmy za przykład obsługę kadrową międzynarodowej korporacji. Jeśli firma decyduje się na scentralizowanie funkcji HR, będzie potrzebowała pracownika, który będzie w stanie pełnić rolę specjalisty HR dla jej oddziału w wybranym kraju, np. we Francji. Czy łatwo jest znaleźć na polskim rynku kogoś, kto płynnie komunikuje się w języku francuskim i jest specjalistą w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Pewnie nie. Dlatego warto docenić rolę studiów podyplomowych. Dzięki nim rynek pracy jest elastyczny – filolog romański może w ciągu niespełna roku przekwalifikować się na specjalistę HR.

Czy uczelnie kształcą pracowników atrakcyjnych dla waszego sektora?

Dariusz Kubacki: ABSL we współpracy z firmą Hays stworzyło model kompetencyjny, który jest w tej chwili przedstawiany uczelniom wyższym. Widzimy już kilka bardzo dobrych przykładów uczelni, gdzie wymagane kompetencje są systematycznie rozwijane. Niestety gdzie indziej studenci co prawda otrzymują solidne podstawy wiedzy merytorycznej, ale brakuje im umiejętności miękkich. Tymczasem dla przyszłych pracowników, którzy będą musieli komunikować się z różnymi organizacjami i przekonywać do swoich pomysłów, umiejętność przygotowania efektywnej prezentacji i poprowadzenia dyskusji jest bardzo ważna.

Część piąta wywiadu jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s