20 tysięcy nowych miejsc pracy rocznie – część druga

 

Część 1 wywiadu jest dostępna tutaj.

Anna Tabisz: Wydaje mi się, że wielu studentów i absolwentów nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakie przed nimi stoją.

Dariusz Kubacki: I tu wielka rola organizacji takich jak ABSL, które zrzesza około 100 firm oferujących tysiące stanowisk dających możliwości rozwoju. Jednym z głównych celów ABSL jest podejmowanie działań podnoszących świadomość na temat sektora usług i wzmacniających wizerunek marek, które go reprezentują. W efekcie młodzi ludzie są coraz bardziej zainteresowani ofertą pracodawców z branży i chętniej rozpoczynają pracę zawodową w jednym z naszych centrów. Globalne centra usług wspólnych czy też szerzej – firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wydają się być wymarzonym miejscem pracy dla absolwenta, a często nawet studenta ostatnich lat. Oferując cały wachlarz miejsc pracy, poszukują zarówno osób doświadczonych, posiadających konkretne i często unikalne umiejętności, jak i osób będących na początku kariery zawodowej. Z mojej perspektywy problemem jest natomiast brak znajomości sektora oraz jego potrzeb.

Anna Tabisz: Czy możecie powiedzieć, w jakich obszarach działają zrzeszeni przedsiębiorcy?

Marta Aserigadu: Związek ABSL zrzesza firmy oferujące pracę w wielu obszarach. Sektor outsourcingu oprócz pracy w międzynarodowym środowisku i komunikacji w językach obcych umożliwia pracownikom pozyskanie wiedzy i rozwój kariery zawodowej w ramach prowadzonych procesów biznesowych. Obejmują one finanse i księgowość, zakupy, audyt, obsługę klienta, zarządzanie łańcuchem dostaw, szeroko pojęte procesy IT, m.in. programowanie, tworzenie aplikacji, zarządzanie bazami danych, usługi SAP, a także działalność badawczo-rozwojową.

Anna Tabisz: Czym więc przykładowo mogą zajmować się zatrudnieni przez te firmy absolwenci?

Marta Aserigadu: Pracownicy centrum zajmującego się finansami rozpoczną karierę od prostych procesów księgowych. W przyszłości dostaną możliwość zajęcia się zaawansowanymi procesami finansowymi, jak controlling czy doradztwo w zakresie podatków. Wszystko zależy od ich własnych chęci rozwoju. Analogicznie można rozwijać się w obszarze IT czy HR, zajmując kolejne stanowiska w hierarchii organizacji.

Anna  Tabisz: Ale czy to będzie naprawdę rozwojowa praca?

Dariusz Kubacki: Jeszcze kilka lat temu centra finansowe czy IT kojarzyły się z wykonywaniem prostych i powtarzalnych czynności, jak fakturowanie czy raportowanie. Dzisiaj większość centrów przeszła ewolucję i często to właśnie w nich kreowane są główne procesy wykorzystywane w firmie. Wtedy mówi się, że takie centrum realizuje usługi typu Knowledge Process Management. W innych organizacjach przeprowadzane są nowoczesne badania. Pracownicy rozwijają się razem z centrum, zdobywając dodatkowe kompetencje.

Część trzecia wywiadu jest dostępna tutaj.
Część czwarta wywiadu jest dostępna tutaj.
Część piąta wywiadu jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s