20 tysięcy nowych miejsc pracy rocznie – część pierwsza

Jesienią 2013 roku przeprowadziłam wywiad z przedstawicielami organizacji ABSL, którzy mówili o ogromnym zapotrzebowaniu na pracowników. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL) jest wiodącą organizacją branżową reprezentującą sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Więcej informacji na temat misji i strategii działania oraz projektów organizacji znajduje się na stronie www.absl.pl

Wywiad ukazał się w magazynie studenckim “Semestr”.

Moimi rozmówcami byli Marta Aserigadu, Dariusz Kubacki i Piotr Biniewicz.

marta aserigadu

 

Marta Aserigadu zarządza w Hays zespołami poszukującymi setek specjalistów. Wspiera merytorycznie ABSL w realizacji projektów związanych z dostarczaniem kadr i poszerzaniem wiedzy o sektorze wśród studentów i absolwentów.

 

Darek Kubacki

 

Dariusz Kubacki jest managerem w Globalnym Centrum Usług Aplikacyjnych w Hewlett-Packard w Warszawie. Współprowadzi warszawski oddział ABSL.

 

Piotr Biniewicz

 

Piotr Biniewicz jest managerem w Globalnym Centrum Usług w Procter & Gamble w Warszawie. Odpowiada za warszawski oddział ABSL.

 

Anna Tabisz: Około 30% absolwentów jest bezrobotnych. Wielu tych, którzy znaleźli zatrudnienie, nie jest zatrudnionych na umowę o pracę i wykonuje mało ambitne zadania. Czy to jest jedyny możliwy scenariusz dla młodych ludzi?

Marta Aserigadu: W ciągu kilku ostatnich lat duże, znane, globalne firmy dokonały w Polsce wielu inwestycji, otwierając centra usług biznesowych. Do dzisiaj powstało już około 400 organizacji zatrudniających ponad 110 tys. osób. Ich liczba nadal intensywnie rośnie. Do Polski ściągnęli tacy giganci jak HP, IBM czy Google. Inne przedsiębiorstwa (np. Procter & Gamble) rozszerzyły swoją działalność o takie centra. Te firmy bardzo chętnie zatrudniają absolwentów. Brak doświadczenia zawodowego nie ma dla nich wielkiego znaczenia. Liczą się kompetencje, które udało się studentom pozyskać już w trakcie studiów.

Anna Tabisz: Czym zajmują się centra usług biznesowych?

Piotr Biniewicz: Globalne Centra Usług to jednostki, które świadczą nowoczesne usługi biznesowe na potrzeby własnych firm lub partnerów biznesowych. Jest to nowa, prężnie rozwijająca się gałąź światowej gospodarki i Polska w tym obszarze jest niewątpliwie krajem wiodącym i atrakcyjnym dla inwestorów.

Dariusz Kubacki: Dynamika wzrostu sektora nowoczesnych usług dla biznesu szacowana jest na 20% rocznie. Oznacza to, iż każdego roku w Polsce przybywa około 20 tys. nowych stabilnych miejsc pracy z gwarancją umowy o pracę, ścieżką rozwoju i szkoleniami. Na większość tych stanowisk mogą aplikować absolwenci wyższej uczelni.

Piotr Biniewicz: Obecnie firmy decydują się na centralizowanie coraz większej liczby swoich procesów w centrach usługowych, w celu ich optymalizacji. Mówimy tu o obszarach usług IT, finansowych, działów zakupów, księgowości, logistyki, planowania, obsługi klienta oraz coraz częściej usługach analitycznych (np. McKinsey).

Część 2 wywiadu jest dostępna tutaj.
Część 3 wywiadu jest dostępna tutaj.
Część 4 wywiadu jest dostępna tutaj.
Część 5 wywiadu jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s