20 000 nowych miejsc pracy rocznie–część 3

Część pierwsza wywiadu jest dostępna tutaj.
Część druga wywiadu jest dostępna tutaj.

Co można powiedzieć o ścieżce kariery w Globalnym Centrum Usług?

Dariusz Kubacki: Absolwenci zatrudnieni w centrach dostarczających zaawansowane usługi biznesowe mogą znaleźć pracę zgodną z ich zainteresowaniami i kształtować swoją ścieżkę kariery w kierunku eksperckim bądź managerskim. W tej branży jest to znacznie łatwiejsze i szybsze niż w firmach z innych sektorów.

Piotr Biniewicz: Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów i managerów w różnych dziedzinach, gdzie nowoczesne technologie IT oraz znajomość danego obszaru biznesowego są głównymi czynnikami optymalizacji i innowacji.

Dariusz Kubacki: Obecnie znakomita większość centrów jest zarządzana przez naszych rodaków, którzy zaczynali pracę na poziomie młodszego specjalisty lub nawet praktykanta. Także w centralach europejskich można znaleźć coraz więcej polsko brzmiących nazwisk.

Jest tylu młodych ludzi poszukujących pracy, a jednocześnie firmy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Co jest tego przyczyną?

Piotr Biniewicz: Głównym czynnikiem jest potrzeba edukacji absolwentów na temat Globalnych Centrów Usług, które stają się stałym elementem organizacyjnym w większości firm, ale jeszcze nie tak popularnym na rynku pracy jak działy finansów czy marketingu. W wielu przedsiębiorstwach przejęły one szereg procesów od tradycyjnej struktury.

Marta Aserigadu: Wiedza studentów na temat sektora z pewnością nie jest satysfakcjonująca. W ramach HAYS Poland prowadziliśmy badanie wśród studentów największych polskich uczelni, które wskazuje, że tylko 8% z nich posiada wiedzę o branży. Większość w dodatku błędnie kojarzy outsourcing z pracą w sprzedażowym call centre. Tymczasem praca w tej branży oznacza szeroki zakres obowiązków z różnych dziedzin w skali międzynarodowej. Przykładowo można kierować zespołami programistów z Indii lub Chin. Outsourcing to międzynarodowe projekty, współpraca z kolegami z drugiego końca świata. Właśnie dlatego dla pracodawców ważne jest, aby ich pracownicy dobrze znali języki oraz czuli się dobrze w strukturach międzynarodowych.

Dariusz Kubacki: Dodatkowym czynnikiem utrudniającym znalezienie wartościowych kandydatów jest fakt, że bardzo często kursy uniwersyteckie przygotowują doskonałych specjalistów, ale inwestycję w naukę języków obcych na poziomie zaawansowanym czy doskonalenie umiejętności miękkich pozostawiają samemu studentowi. Wielu kandydatów rezygnuje z udziału w rekrutacji ze względu na niedostateczną znajomość języków.

A to stanowi problem? Dlaczego należy inwestować w naukę języków obcych i rozwój umiejętności miękkich?

Dariusz Kubacki: W przypadku stanowisk oferowanych w centrach usług wspólnych pracodawcy wymagają biegłej znajomości języka angielskiego oraz często innego języka obcego, doskonałych umiejętności komunikacyjnych, otwartości na środowisko wielokulturowe i zmiany.

I to wystarczy? Jakie dodatkowe wymagania mogą mieć pracodawcy?

Marta Aserigadu: Firmom IT często zależy na osobach, które opanowały podstawy programowania lub posiadają pewną wiedzę o infrastrukturze. Pracownicy będą rozwijać te kompetencje w trakcie pracy, ucząc się prowadzić projekty czy zarządzać pracą współpracowników z innych krajów.

Czy ktoś, kto studiował coś innego niż informatyka lub ekonomia, ma szansę na zatrudnienie?

Marta Aserigadu: Oczywiście! Pracę w outsourcingu znajdą również osoby, które zdecydowały się na nietypowe studia, jak np. arabistyka czy sinologia. Na tym właśnie polega specyfika centrów, że zatrudniają osoby posiadające określone kompetencje i inwestują w ich rozwój w kolejnych obszarach. Przykładowo filolog niderlandzki znajdzie pracę, jeśli tylko wyrazi chęć rozwoju np. w obszarze księgowości czy HR.

Piotr Biniewicz: Można postawić tezę, iż centra tak naprawdę potrzebują specjalistów z każdej dziedziny, której do tej pory potrzebowała tradycyjna firma. Specjaliści od marketingu, finansów, IT i innych branż mogą znaleźć tam pracę, pod warunkiem że spełniają wymagania stawiane przez międzynarodowe przedsiębiorstwa.

Część czwarta wywiadu jest dostępna tutaj.
Część piąta wywiadu jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s