Elementy życiorysu – cz. 9 – Zainteresowania

Część 1 – Dane osobowe jest dostępna tutaj.
Część 2 – Cel zawodowy jest dostępna tutaj.
Część 3 – Osiągnięcia jest dostępna tutaj.
Część 4 – Krótka charakterystyka jest dostępna tutaj.
Część 5 – Wykształcenie jest dostępna tutaj.
Część 6 – Doświadczenie zawodowe jest dostępna tutaj.
Część 7 – Umiejętności jest dostępna tutaj.
Część 8 – Kompetencje jest dostępna tutaj.

Część 9 – Zainteresowania

Hobby ZainteresowaniaPowiedz mi, jakie masz hobby, a powiem ci, kim jesteś. Ta część życiorysu nie jest bardzo ważna, choć wbrew pozorom może mieć wpływ na to, czy będziesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli masz objąć stanowisko, które wymaga podejmowania szybkich i ryzykownych decyzji, to korespondencyjna gra w szachy nie wzmocni twojego wizerunku. Jeśli szukasz pracy w dziale obsługi klienta, a twoje hobby wymaga absolutnej samotności, to rekrutera może zastanowić, czy nadajesz się na to stanowisko. Dlatego nie ignoruj tej części CV.

Zastanów się, jakie zainteresowania naprawdę rozwijasz i które z nich wskazują na cechy przydatne na wymarzonym stanowisku. Nie polecam wpisania byle czego, co wydaje się neutralne i bezpieczne. „Muzyka, literatura, kolarstwo” mogą być ciekawymi pasjami, ale równie dobrze mogą oznaczać, że budzi cię radio, w czasie podróży pociągiem czytasz czasem książkę i w niedzielę, jak się nudzisz, czasem jeździsz rowerem albo, co gorsza, oglądasz w telewizji wyczyny zawodowych kolarzy.

Zamiast pustych haseł, spróbuj opisać swoje hobby. Np. „Śpiew — członek Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego od 2005 roku”, „Poezja — wydany tomik wierszy pt.
Leśne Jezioro w 2007 roku”, „Gotowanie — przynależność do Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników”.

Jeśli masz wiele zainteresowań, postaraj się wybrać takie, które zrobią dobre wrażenie. Spróbuj wymienić jedno, które pokaże, że dbasz o swój rozwój fizyczny, np. „Wspinaczka”
(lepiej brzmi niż ogólnie „sport”), takie, które wpływa na twój rozwój umysłowy — nawet jeśli to ma być „rozwiązywanie krzyżówek”, oraz takie, które pokaże, że chętnie działasz w grupie i umiesz współpracować z ludźmi, np. „Organizacja wycieczek do krajów Ameryki Południowej”.

Część 10 – Klauzula jest dostępna tutaj.

*****************************************************

Powyższy wpis jest fragmentem wydanego przez Złote Myśli poradnika “Praca dla Absolwenta”, który otrzymał nagrodę za Najlepszy Poradnik Roku 2013 w konkursie E-book Roku 2013

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s