Elementy życiorysu – cz. 6 – Doświadczenie zawodowe

Część 1 – Dane osobowe jest dostępna tutaj.
Część 2 – Cel zawodowy jest dostępna tutaj.
Część 3 – Osiągnięcia jest dostępna tutaj.
Część 4 – Krótka charakterystyka jest dostępna tutaj.
Część 5 – Wykształcenie jest dostępna tutaj.

Część 6 – Doświadczenie zawodowe

Elementy życiorysu - Doświadczenie zawodoweTwoje doświadczenie zawodowe to wszystkie momenty w życiu, w których wykonywałeś pracę dla kogoś. Bez względu na to, czy była to umowa o pracę, umowa o dzieło, staż, praktyki czy też praca „na czarno”. Za każdym razem zdobywałeś przecież jakieś nowe umiejętności i doświadczenie.

W swoim życiorysie możesz wypisać wszystko, ale możesz także wspomnieć tylko o wybranych pracach. Od czego to zależy?

Jeśli masz już kilkuletnie doświadczenie zawodowe, naprawdę nieistotne jest dla przyszłego pracodawcy to, że w początkach swojej kariery dorywczo rozdawałeś ulotki. Jednakże, jeśli jesteś właśnie szukasz swojej pierwszej „prawdziwej” pracy, to pochwal się każdą okazją, którą miałeś, by się czegoś nauczyć.

Przykładowo, stanowisko kelnerki w Wielkiej Brytanii daje nie tylko gotówkę, ale wskazuje na to, że jesteś osobą obrotną i niebojącą się wyzwań oraz że umiesz się komunikować po angielsku. Wszelkie dorywcze wakacyjne prace dowodzą, że jesteś pracowitą osobą. Jeżeli jeszcze te prace miały coś wspólnego z twoim przyszłym zawodem, to wierz mi, że zbierasz punkty u kolejnego pracodawcy.

Pewnym doświadczeniem zawodowym mogą być nawet korepetycje. Jeśli udzielałeś ich za darmo, to nie ma to znaczenia. Nie musisz przecież mówić pracodawcy, jaka była
twoja stawka.

Tworząc opis, podaj koniecznie nazwę firmy, w której pracowałeś, miasto, nazwę stanowiska pracy lub roli, jaką  pełniłeś. Następnie w kilku punktach wymień najważniejsze
obowiązki, osiągnięcia i inicjatywy. Najistotniejsze są informacje najświeższe, dlatego najwięcej napisz o ostatnim stanowisku pracy, trochę mniej o poprzednim, jeszcze mniej o wcześniejszym. Oczywiście od tej reguły możesz wprowadzić wyjątek w przypadku, gdy ostatnie stanowisko pracy zajmowałeś przez rok, a poprzednie przez dziesięć lat. Logiczne jest wtedy, że o obu miejscach pracy trzeba napisać tak samo dużo.

Inna sprawa jest w przypadku, gdy wykonywałeś w danym okresie wiele prac dorywczych. Może to niezbyt ładnie wyglądać w twoim CV, że co dwa–trzy tygodnie zmieniałeś pracę. Aby tego uniknąć, możesz zaznaczyć jeden dłuższy okres w CV i zapisać: różne prace dorywcze.

Podobnie możesz uczynić, jeśli od jakiegoś czasu jesteś na bezrobociu, ale „na czarno” udało ci się zdobyć jakąś pracę. Zamieść to doświadczenie w życiorysie, pamiętając jednak, by wytłumaczyć pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej, że charakter tej pracy był specyficzny.

Część 7 – Umiejętności jest dostępna tutaj.
Część 8 – Kompetencje jest dostępna tutaj.
Część 9 – Zainteresowania jest dostępna tutaj.
Część 10 – Klauzula jest dostępna tutaj.

*****************************************************

Powyższy wpis jest fragmentem wydanego przez Złote Myśli poradnika “Praca dla Absolwenta”, który otrzymał nagrodę za Najlepszy Poradnik Roku 2013 w konkursie E-book Roku 2013

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s