Część 1 – Dane osobowe jest dostępna tutaj.
Część 2 – Cel zawodowy jest dostępna tutaj.
Część 3 – Osiągnięcia jest dostępna tutaj.
Część 4 – Krótka charakterystyka jest dostępna tutaj.
Część 5 – Wykształcenie
Opisując swoje wykształcenie w życiorysie, musisz brać pod uwagę zarówno formalną edukację, jak też i kursy, które ukończyłeś. Najpierw wypisujesz szkoły, które ukończyłeś, w kolejności odwrotnie chronologicznej. To znaczy, że jako pierwszą wpisujesz szkołę, którą ukończyłeś ostatnio, a potem następne.
Jeżeli studia skończyłeś kilka lat temu, możesz pominąć w CV szkołę średnią. Oczywiście jeśli szkoła średnia dała ci zawód inny niż studia, i właśnie ten zawód wykonujesz, to jak najbardziej wpisz tę informację do swojego życiorysu.
Jeżeli w najbliższych tygodniach zaczniesz naukę w kolejnej szkole i chcesz się tym pochwalić pracodawcy, możesz także umieścić tę informację w CV, podając datę w niedalekiej przyszłości jako czas, od którego rozpocznie się kolejny etap twojej edukacji.
Nie musisz wypisywać wszystkich kursów, które ukończyłeś, pod warunkiem że było ich naprawdę dużo. Wybierz albo te, które ukończyłeś w ciągu ostatnich dwóch–trzech lat, albo te, które pogłębiły twoje umiejętności potrzebne na stanowisku pracy, o które się ubiegasz.
Jeżeli masz certyfikat ze znajomości języka obcego, nie musisz wypisywać kursów językowych, które ukończyłeś, gdyż już sam certyfikat świadczy dostatecznie o twojej znajomości języka. Możesz jednak zdecydować się na ich wypisanie, chcąc przez to pokazać, że zależy ci na ciągłym rozwoju i że poświęcałeś część swojego wolnego czasu na naukę.
W CV warto zaznaczyć, ile trwał dany kurs lub szkolenie oraz jaka firma lub szkoła go prowadziła. Nie zapomnij, by twoja lista była stworzona również w kolejności odwrotnie chronologicznej.
Część 6 – Doświadczenie zawodowe jest dostępna tutaj.
Część 7 – Umiejętności jest dostępna tutaj.
Część 8 – Kompetencje jest dostępna tutaj.
Część 9 – Zainteresowania jest dostępna tutaj.
Część 10 – Klauzula jest dostępna tutaj.
*****************************************************
Powyższy wpis jest fragmentem wydanego przez Złote Myśli poradnika “Praca dla Absolwenta”, który otrzymał nagrodę za Najlepszy Poradnik Roku 2013 w konkursie E-book Roku 2013