Elementy życiorysu – cz. 7 – Umiejętności

Część 1 – Dane osobowe jest dostępna tutaj.
Część 2 – Cel zawodowy jest dostępna tutaj.
Część 3 – Osiągnięcia jest dostępna tutaj.
Część 4 – Krótka charakterystyka jest dostępna tutaj.
Część 5 – Wykształcenie jest dostępna tutaj.
Część 6 – Doświadczenie zawodowe jest dostępna tutaj.

Część 7 – Umiejętności

Każdy z nas ma różne umiejętności, ale te, które najczęściej interesują pracodawców, to umiejętności zawodowe i techniczne, obsługa komputera i urządzeń biurowych, znajomość języków obcych i umiejętność prowadzenia samochodu.

1. Umiejętności zawodowe i techniczne.

Jeżeli jesteś np. informatykiem, to tu właśnie możesz wpisać znajomość języków programowania, umiejętność tworzenia sieci komputerowych czy zarządzania bazami danych, możesz też tutaj dodać informację o obsłudze komputera. Jeśli natomiast
jesteś kosmetyczką, możesz w tym miejscu wymienić poszczególne rodzaje zabiegów, które potrafisz wykonywać lub rodzaje specjalistycznych urządzeń, które obsługujesz.

2. Obsługa komputera.

Wypisz, jakie systemy umiesz obsługiwać (np. Windows XP, Windows Vista, Linux) i jaki
to stopień zaawansowania (czy jako administrator, czy jako użytkownik). Wymień programy komputerowe, których potrafisz używać, np. MS Word, MS Excel, Internet Explorer, systemy do księgowości, np. Teta, Symfonia itp. Niestety, jeśli jesteś mistrzem świata w Quake’a albo inną gierkę, to nie jest to miejsce, by o tym wspomnieć.

3. Obsługa urządzeń biurowych.

Elementy życiorysu - UmiejętnościJest mile widziane, jeśli pracownik umie obsłużyć faks, drukarkę, skaner, ksero. Może się zdarzyć, że wszystkie te funkcjonalności będzie miało jedno lub dwa urządzenia wielofunkcyjne. Szczerze mówiąc, niezbyt imponująco wygląda wpis „Obsługa urządzeń biurowych: drukarka”. Wygląda na to, że zbyt wielu urządzeń taka osoba nie obsługuje. Jest jednak na to sposób. Wysłanie faksu czy zrobienie najprostszej kserokopii wymaga zazwyczaj naciśnięcia jednego guzika na urządzeniu. W związku z tym, jeśli chcesz w swoim życiorysie zawrzeć tę umiejętność, to niech ona robi wrażenie. Popytaj znajomych, którzy prowadzą działalności gospodarcze, czy nauczyliby cię obsługi faksu lub kserokopiarki. Im zajmie to piętnaście minut, a ty zaimponujesz ciekawym CV. Tymczasem w nowej pracy i tak nie musisz znać wszystkich funkcji używanego tam urządzenia, gdyż może się różnić od tych, które poznałeś wcześniej.

4. Znajomość języków obcych.

Najlepszym miernikiem znajomości języków obcych jest certyfikat. Jeżeli udało ci się taki zdobyć, wpisz obok języka po myślniku nazwę certyfikatu, a w nawiasie podaj rok jego uzyskania. Jeżeli nie masz żadnego dokumentu poświadczającego poziom znajomości języka,  musisz sam ten poziom określić. Możesz to zrobić na poziomie ogólnym (np. „język angielski — bardzo dobry”), a możesz też rozbić tę informację na bardziej szczegółowe określenia umiejętności posługiwania się danym językiem biernie i czynnie: w mowie i w piśmie (np. język francuski — czytanie — płynne, mówienie— bardzo dobre, pisanie — komunikatywne).

Eksperci doradzają, by w CV nie umieszczać informacji o językach, które zna się w stopniu podstawowym. Mają rację, gdyż podstawowa znajomość języka obcego jest z reguły niewystarczająca do wykonywania obowiązków pracowniczych przy jego użyciu. Aczkolwiek, jeśli w ogłoszeniu, na które odpowiadasz, jest wspomniane, że np. potrzebna jest znajomość niemieckiego, a ty posiadłeś podstawy tego języka i wiesz, że nie będzie on zbytnio potrzebny w pracy, to jak najbardziej możesz sobie pozwolić na jego wpisanie. Poza tym, jeśli twoje CV miałoby wyglądać bardzo ubogo, to zrobisz na pewno lepsze wrażenie, wpisując znajomość
podstawową jednego lub dwóch języków, niż nie wpisując nic. Oczywiście niewiele ci to pomoże, gdy pracodawca będzie naprawdę potrzebował kogoś, kto płynnie mówi w danym języku.

Część 8 – Kompetencje jest dostępna tutaj.
Część 9 – Zainteresowania jest dostępna tutaj.
Część 10 – Klauzula jest dostępna tutaj.

*****************************************************

Powyższy wpis jest fragmentem wydanego przez Złote Myśli poradnika “Praca dla Absolwenta”, który otrzymał nagrodę za Najlepszy Poradnik Roku 2013 w konkursie E-book Roku 2013

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s