Warto byc SMART, czyli sprytnym – cz. 2 Ambitnie, ale realistycznie

Część 1 – Specyficznie i mierzalnie dostępna jest tutaj.

Część 2 – Ambitnie, ale realistycznie

A jak Achievable i Ambitious

Dwie interpretacje literki A mówią o kolejnych ważnych aspektach, na które musisz zwrócić uwagę: achievable, czyli „osiągalny”, oraz ambitious, czyli „ambitny”. Właśnie te dwie występujące obok siebie cechy stanowią o prawdziwym wyzwaniu. Nie będzie łatwo, ale da się to zrobić. I to jest właśnie definicja celu, który określiliśmy wcześniej słowami stretch goal. Warto być ambitnym, ale przerost ambicji czasem szkodzi, więc trzeba na serio rozważyć, co jest możliwe, a co nie.

R jak Realistic lub Relevant

Tym, którzy literkę A interpretują jako ambitious, przychodzi z pomocą R, które przypomina o realistyczności zamierzeń. Nawet jeśli jesteś ambitny – mierz siły na zamiary! Ci, którzy pomyśleli o tym już wcześniej, skupiając się na słowie achievable („osiągalny”), powinni pomyśleć – R jak relevant, czyli „istotny”. Cel powinien mieć dla Ciebie znaczenie, gdyż w przeciwnym wypadku nie będziesz miał motywacji do jego realizacji. Wyobraź sobie, że Twój przełożony, który uwielbia wyniki przedstawione graficznie, prosi Cię, byś w swoich raportach dla klienta częściej posługiwał się wykresami. Tymczasem Ty doskonale wiesz, że klient uwielbia liczby i tabelki. Skoro raport jest przeznaczony dla klienta, cel wyznaczony przez szefa nie jest dla Ciebie istotny, bo bardziej zależy Ci na dobrej relacji z klientem.

T jak Timely defined

Ostatnia literka hasła S.M.A.R.T oznacza słowa „zdefiniowany w czasie”. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli masz zamiar coś kiedyś zrobić, oznacza to niestety, że nie zrobisz tego nigdy. „Kiedyś na pewno wezmę się za regularną naukę angielskiego”. „Kiedyś zacznę sortować maile”. Takie cele skazane są na porażkę. Przysłowiowe „kiedyś” z każdym dniem coraz bardziej będzie się oddalać. Mam wielu znajomych, którzy nie są zadowoleni z obecnej pracy. Chcieliby ją zmienić. I zrobią to „kiedyś”. Niestety na ich nieszczęście staje się to w momencie redukcji stanowiska lub zwolnień grupowych. I zamiast zmieniać pracę na taką, która ich rozwinie, szukają jakiejkolwiek, byle tylko móc jak najszybciej zapłacić rachunki.

Część 3 – Nie daj się pułapkom i frustracji dostępna jest tutaj.
Część 4 – Cele, które warto sobie stawiać jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s