Warto być SMART czyli sprytnym – cz. 3. Nie daj się pułapkom i frustracji

Część 1 – Specyficznie i mierzalnie dostępna jest tutaj.
Część 2 – Ambitnie, ale realistycznie jest dostępna tutaj.

Od teorii do praktyki, czyli „pułapki” zmieniania pracy na lepszą

Cel ZawodowyCzy cel „zmienię pracę na lepszą” jest dobrze sformułowany? Nie. Nie jest ani konkretny, ani mierzalny. Po czym poznasz, że praca jest lepsza? Czy po tym, że będą Ci płacili 100 zł więcej miesięcznie? Jeśli nie przemyślisz, czego naprawdę potrzebujesz, możesz zmienić pracę i po kilku miesiącach być bardzo sfrustrowanym. Stwórz mierzalny cel – przykładowo określ, że lepsza praca to taka, dzięki której zarobisz 1000 zł więcej miesięcznie.

Czy skonkretyzowałeś wszystko, co chciałeś osiągnąć? Może się zdarzyć, że znajdziesz pracę, w której tyle zarobisz. Tyle tylko, że będziesz w niej musiał spędzać 16 godzin dziennie i niektóre weekendy. I co? Choć będą pieniądze, to zaczniesz szukać „lepszej pracy”, bo zatęsknisz za wolnymi wieczorami.

Dlaczego znalezienie pracy jest takie frustrujące?

Osoby poszukujące zatrudnienia, którym obca jest koncepcja S.M.A.R.T, często nieświadomie stawiają sobie nierealistyczne cele. Jeśli nie zwerbalizują wszystkich założeń, ustalą je podświadomie, nie zdając sobie z tego sprawy: „Jeśli nie mam pracy to muszę JAK NAJSZYBCIEJ ją znaleźć. Jak najszybciej, co oznacza już, zaraz, teraz, najpóźniej jutro!”. Jeśli uwzględnimy fakt, że średni czas poszukiwania pracy w Polsce to ok. 11 miesięcy, łatwo zauważyć, że termin „jutro” jest nierealistyczny. Jest natomiast niezwykle frustrujący, bo codziennie nadchodzi kolejne „jutro”, przynoszące kolejną porażkę. Jesli ktoś, kto szuka pracy, dodatkowo nie określi, konkretnie jakiej pracy szuka i czego od niej oczekuje, to zgodzi się na pierwszą lepszą ofertę, nawet jeśli to będą najgorsze możliwe warunki. Dlaczego? Bo chciał mieć „pracę” i „pracę” mu się oferuje.

Część 4 – Cele, które warto sobie stawiać jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s