Warto być SMART, czyli sprytnym – cz. 1 – Specyficznie i mierzalnie…

Jeżeli poważnie myślisz o swojej karierze, powinieneś stawiać sobie konkretne cele. Dobrze określony i sformułowany cel jest łatwiejszy do osiągnięcia. Jeżeli chcesz być pewien, że dążysz we właściwym kierunku, powinieneś skorzystać z koncepcji S.M.A.R.T.

Bull's EyeSmart to po angielsku „mądry, sprytny”. Ale jest to też skrót, pod którym kryją się ważne cechy, którymi powinny charakteryzować się Twoje cele.

S jak Simple, Specific, Stretch

W różnych źródłach można znaleźć kilka różnych propozycji rozwinięcia literki S. Pierwsza propozycja to simple – czyli prosty. Oznacza to, że cel powinien być wyrażony tak, aby był zrozumiały. Jeśli nie rozumiesz celu, który ktoś Ci wyznaczył, nie wiesz, co masz robić, to skazujesz się na porażkę.

Łatwo formułuje się cel, gdy jest on konkretny, czyli specific. To druga propozycja rozwinięcia pierwszej litery akronimu. Musisz jednoznacznie określić, czego od siebie oczekujesz, i nie dopuścić żadnej możliwości innej interpretacji tych oczekiwań. Ostatnia interpretacja litery S, z jaką się spotkałam, to stretch. Słowo to oznacza m.in. „rozciągać”, natomiast stretch goal to cel, który pozwala rozciągnąć Twoje możliwości. Przykładowo, jeśli pracujesz w księgowości i dziennie „obrabiasz” 50 faktur, to osiągnięcie średniej „obróbki” faktur na poziomie 60 dziennie będzie rozciągnięciem możliwości.

M jak Measurable

Measurable znaczy „mierzalny”. To, czy zamiar zrealizowaliśmy, czy spełzł on na niczym, musi dać się zmierzyć. Jeśli powiesz sobie, że chcesz wynegocjować podwyżkę, to czy stwierdzisz, że Ci się to udało, gdy szef podwyższy Ci pensję o 10 zł? Przecież wynegocjowałeś zmianę płacy! A Ty możesz mieć pretensje, bo przecież spełniłeś wymagania. Określ liczbowo stopień realizacji celu – ile czego chcesz zrobić, kupić, dostać, ile chcesz zarobić.

Część 2 – Ambitnie, ale realistycznie jest dostępna tutaj.
Część 3 – Nie daj się pułapkom i frustracji dostępna jest tutaj.
Część 4 – Cele, które warto sobie stawiać jest dostępna tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s