Dla studentów, absolwentów i nie tylko… cz. 1 Edukacja

Niniejszy rozdział chcę zadedykować osobom zdobywającym wykształcenie albo tym, które właśnie zakończyły edukację. Jeżeli należysz do tego grona, to z pewnością chętnie przeczytasz o tym, jak możesz wpłynąć na to, by twoja kariera rozpoczęła się pomyślnie.

Reaching for SuccessJak na samym początku nie popełnić błędów, które z czasem mogą cię wiele kosztować?

Jeżeli natomiast swoją edukację zakończyłeś wiele lat temu, to nadal zachęcam cię do przeczytania tego rozdziału. Być może potwierdzi on, że wybory dokonane przez ciebie były słuszne, a może dowiesz się z niego, co poszło nie tak w przeszłości i zaczniesz myśleć, jak to naprawić.

Edukacja

Wykształcenie odgrywa istotną rolę w poszukiwaniu pracy. Dlatego warto wybierać dobre szkoły, uczelnie i kierunki.

Jednakże wskazane jest, by profil specjalizacji, który się wybiera, pokrywał się z zainteresowaniami. Oczywiście należy mieć na uwadze popularność zawodu, który się zdobędzie, studiując na danym kierunku. Nie zawsze jednak wykonywany zawód musi być zdeterminowany osiągniętym wykształceniem. O tym napiszę dalej. Teraz chcę ci tylko wytłumaczyć, że twoje wykształcenie na pewno częściowo może determinować twój sukces na rynku pracy.

Jeżeli jesteś miłośnikiem archeologii i studiujesz ten kierunek, na pewno nie będzie ci tak łatwo jak informatykowi znaleźć pracę w swoim zawodzie. Jeśli studiujesz malarstwo na ASP, masz do wyboru: albo być wybitnym artystą i wypromować się dzięki swojej sztuce, albo znaleźć zawód w zupełnie innej dziedzinie, a sztuką zajmować się w ramach hobby. Oczywiście szukając zawodu w innej dziedzinie, możesz mieć silną konkurencję wśród ludzi z kierunkowym wykształceniem.

Wiadomo jednak, że nie będziesz studiować fizyki kwantowej, jeśli interesuje cię literatura piękna, a z przedmiotami ścisłymi zawsze miałeś problem.

Część 2 – Złe nawyki niektórych polskich uczelni – dostępna jest tutaj
Część 3 – Jakie są twoje studia?  – dostępna jest tutaj
Część 4 – Nauka języków obcych – dostępna jest tutaj

*************************************

Powyższy wpis jest fragmentem poradnika “Praca dla Absolwenta
wydanego przez Złote Myśli

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s