Sylwia Paradowska jest organizatorem targów edukacji i pracy i absolwentką kierunku pedagogika (specjalizacja: doradztwo zawodowe i personalne). Organizuje szkolenia z zakresu doradztwa edukacyjnego, zawodowego i personalnego w ramach pracy w organizacjach pozarządowych. Prywatnie prowadzi bloga www.magianauki.pl/blog.
Dzięki wydawnictwu “Złote Myśli” miała okazję zaznajomić się z poradnikiem “Praca dla Absolwenta” jeszcze przed jego premierą. Jej opinia jako specjalistki ds doradztwa zawodowego i personalnego jest niezwykle cenna. A oto recenzja Sylwii Paradowskiej:
Jakie masz doświadczenia w poszukiwaniu pracy?
-
Czy było to tylko wysyłanie hurtowej ilości dokumentów aplikacyjnych?
-
A może chodziłeś od drzwi do drzwi z pytaniami, czy wdanej instytucji jest wolny wakat?
-
A może tylko czytałeś w gazetach, na portalach internetowych, ogłoszenia zamieszczane na tablicy Urzędu Pracy?
-
A może ogłosiłeś rodzinie, znajomym, przyjaciołom że poszukujesz pracy i nic więcej w tej kwestii nie robiłeś?
-
Być może skorzystałeś z pomocy profesjonalnego doradcy zawodowego i personalnego?
-
Przeczytałeś mnóstwo książek na temat rozmów kwalifikacyjnych i tony książek oraz przejrzałeś miliony stron internetowych na temat pisania atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych?
-
A może zgłaszałeś się na prace woluntarystyczne?
-
Działałeś w organizacjach pozarządowych?
-
Współorganizowałeś imprezy/plenery/szkolenia?
Jeśli tak robiłeś, to bardzo dobrze, ale dlaczego nadal poszukujesz pracy? W czym jest problem? Jakie błędy zostały popełnione i nie naprawione, że nadal masz wymarzonej pracy? Na te i milion innych pytań odpowiada książka „Praca dla absolwenta”.
Plusem tej książki jest jednak nie to na jakie pytania odpowiada, bo na takie pytania odpowiadano już wielokrotnie, ale jak zostało to zrobione. Wielki atutem jest to, że książka ta, to kompendium wiedzy na temat poszukiwania pracy na cały etat.Wskazuje ona na to, w jaki sposób podejść do sprawy poszukiwania pracy w sposób całościowy. Co to znaczy?
Oznacza to, że autorka prowadzi nas krok po kroku od momentu poznania siebie – jako „atrakcyjnego produktu” na rynku pracy. Jesteśmy bowiem my, poszukujący pracy, „towarem” [ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu]. Jako „towar” dodam ( bowiem od takiego przekonania zależy sukces, bardzo atrakcyjnym „towarem” na rynku pracy!)powinniśmy solidnie poznać swoje atuty.
Jednak w tym miejscu pragnę zaznaczyć następny atut niniejszej książki! Autorka nie serwuje nam, tak jak to się robi w urzędach pracy, agencjach pośrednictwa pracy, stosu testów do wypełnienia, ale:
-
zachęca do przyjrzenia się prowadzonym, a już we wstępie tej opinii zasygnalizowanym, przez nas do tej pory działaniom.
-
zwraca uwagę, że doświadczenie zawodowe to: opieka nad rodzeństwem, organizowanie zabaw dla rodzeństwa, praca w wolontariacie, udział w organizowaniu imprez szkolnych, korepetycje, itd.
To co również wyróżnia tę książkę, to kwestia bardzo dokładnego przedstawienia wzorcowego listu motywacyjnego oraz życiorysu zawodowego. Ale znowu, nie ma gotowych wzorców pokazanych i pozostawionych bez szczegółowej analizy. W podobnie rzeczowy sposób zaprezentowała autorka kwestię przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Podsumowując:
-
Jeżeli potrzebujesz przejścia przez proces poszukiwania pracy,
-
Jeżeli potrzebujesz uzmysłowienia sobie swoich atutów, umiejętności, pasji,
-
Jeżeli chcesz przygotować wzorcowy i atrakcyjny zestaw reklamowy – czyli zestaw dokumentacji aplikacyjnej,
-
Jeżeli potrzebujesz check listy, według której sprawdzisz czy twoja dokumentacja aplikacyjna jest pełna,
-
Jeżeli chcesz mieć te i inne informacje na temat procesu poszukiwania pracy w jednym, atrakcyjnym miejscu, to…
Kupuj książkę bez większego zwracania uwagi na cenę, a zwłaszcza wtedy,
kiedy jesteś:
-
osobą długotrwale bezrobotną, która musi wrócić na rynek pracy, a już nie ma takiej wprawy w kierunku poszukiwania zatrudnienia;
-
studentem specjalizacji doradztwo zawodowe i personalne;
-
pracownikiem urzędu pracy, który stale pragnie rozwijać swój warsztat zawodowy;
-
osobą zatrudnioną, ale gotową do zmiany miejsca pracy;
-
uczniem szkoły podstawowej, szkoły ponadgimnazjalnej itd., który chce przygotować się na zajęcia z tematu przedsiębiorczości;
-
po prostu zainteresowanym tematem Czytelnikiem.
Jako osoba, która za tydzień uzyska tytuł licencjata na kierunku pedagogika, specjalizacji doradztwo zawodowe i personalne, z wielkim entuzjazmem przeczytałam tę książkę. Wierzę, że poradnik pomoże znaleźć wymarzoną, przemyślaną i dobrze zaplanowaną pracę.