Nie stój w kącie, bo nie znajdą cię!

Gdy staramy się o pracę musimy mówić o sobie dobrze. Musimy mówić o sobie dobrze nie tylko najbliższym, ale jak największemu kręgowi ludzi. Trzeba sprawić by to praca szukała nas a nie my pracy.

Nie stój w kącie, bo nie znajdą cięKultura fałszywej skromności.

Bądź skromna! Nie przechwalaj się! To słowa, bardzo często kierowane przez rodziców do swoich córek. Wiele Polek wychowywało się kulturze fałszywej skromności, gdzie dobrze widziane było umniejszanie swoich osiągnięć i zalet. Często w życiu codziennym zdarza się, że gdy ktoś powie: „Jaka ładna bluzka!” odpowiadamy: „To stary łach” albo „Kupiłam za grosze na przecenie”. Gdy ktoś pochwali upieczone przez nas ciasto powiemy: „Wyjątkowo się udało” albo „No niezłe, ale przypaliło się na brzegach.”

Mówić o sobie dobrze

Jakie masz dobre cechy i umiejętności? A jakie wady i braki? O tych drugich pewnie możesz mówić pół godziny, a gdy trzeba wspomnieć o pozytywach pewnie brakuje słów… Warto spisać sobie listę swoich osiągnięć lub popytać się znajomych o to co w nas cenią, aby mieć dobry materiał do przedstawienia dla potencjalnego pracodawcy. (Kilka ciekawych ćwiczeń na odkrycie swoich zalet podaję w poradniku p.t. „Praca dla Absolwenta” w rozdziale p.t. „Poznaj siebie.”)

Rozgłaszać informacje wszędzie

Gdy szukamy pracy warto mówić o tym znajomym i nie wstydzić się swoich osiągnięć w rozmowie z nimi, gdyż oni mogą nam pomóc znaleźć pracę. Ale warto pójść o krok dalej i zaistnieć w Internecie. Niech nasz życiorys i nasze osiągnięcia będą widoczne dla wielu firm poszukujących pracowników. Obecnie każdy większy portal z ofertami pracy pozwala na utworzenie własnego profilu, który może być wyszukany przez potencjalnego pracodawcę.

Biznesowe portale społecznościowe

Niezwykle cenne jest też posiadanie swojego profilu na biznesowym portalu społecznościowym. Przykładem może być goldenline.pl, profeo.pl, linkedin.com. Tam możemy nie tylko umieścić nasze CV, ale także możemy zbierać referencje od byłych przełożonych i współpracowników. Na tych portalach jesteśmy w stanie budować sieć kontaktów zawodowych. Dobre znajomości często ułatwiają znalezienie pracy, więc warto ich mieć dużo. Poratale biznesowe pomogą zapewnić, iż będziemy mieli aktualne namiary na nasze kontakty. Będziemy znali ich obecne miejsce pracy i używany adres e-mail. Nie musimy też obawiać się, iż te osoby dowiedzą się o nas czegoś niestosownego, gdyż na goldenline lub linkedin nie będziemy publikować takich rzeczy, na które sobie pozwolimy na facebooku.

Do dzieła!

„Stój w kącie a znajdą cię!” To było dawne powiedzenie, które zupełnie się zdezaktualizowało nie tylko w życiu osobistym ale i zawodowym. Ja dziś powiem „Nie stój w kącie, bo nie znajdą cię!”. Proponuję wdrożyć plan by w ciągu najbliższych 3 tygodni utworzyć sobie konta internetowe na 2 portalach oferujących ogłoszenia o pracę i na jednym biznesowym portalu społecznościowym. Twoja zwiększona aktywność może zaowocować niespodziewanym telefonem od „łowcy głów” oferującego ciekawą możliwość zatrudnienia.

***********************
Powyższy artykuł Anny Tabisz został opublikowany na portalu www.woman-news.pl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s