Kolejna pozytywna recenzja poradnika “Praca dla Absolwenta”

Karolina BotorKilka dni temu na blogu http://kreatywnyhr.blogspot.com pojawiła się kolejna pozytywna recenzja poradnika “Praca dla Absolwenta”. Karolina Botor specjalista ds. rekrutacji w firmie Doradztwa Personalnego, która na co dzień zajmuje się rekrutacją managerów, inżynierów i specjalistów wyższego szczebla zaznajomiła się z książką i postanowiła wyrazić swoją opinię na jej temat. Autorka bloga jest socjologiem z zawodu, a aktualnie studentką Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Branża HR to nie tylko jej zawód, ale również jej pasja.

Dostałam zgodę na opublikowanie jej recenzji na stronie www.pracadlaabsolwenta.com, tak więc poniżej ją cytuję:

Książka „Praca dla absolwentaAnny Tabisz nie jest kolejną pozycją naukową, gdzie przeczytamy długie monologi na temat szukania pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych czy też rozmowy kwalifikacyjnej. Dzisiaj chcę Wam przedstawić praktyczny, rzeczowy oraz konkretny poradnik, dzięki któremu niejeden absolwent łatwo i z przyjemnością znajdzie swoje wymarzone miejsce pracy. Na książkę spoglądałam z dwóch stron – zarówno ze strony potencjalnego kandydata, którym byłam nie raz, jak i z perspektywy specjalisty ds. rekrutacji. Warto napisać również kilka słów o autorce poradnika – Anna Tabisz przez kilkanaście lat pracowała w amerykańskich korporacjach, gdzie zdobyła duże doświadczenie zawodowe. Jej pasją jest copywriting, motywowanie innych oraz tworzenie dokumentów aplikacyjnych.

Poradnik jest podzielny na kilka rozdziałów, dzięki czemu jest on czytelny i łatwy w odbiorze. W pierwszej części Czytelnik uzyska podstawowe informacje, min. jak należy podejść do szukania pracy, jak skutecznie szukać pracy oraz jak określić swój cel zawodowy. Kolejna cześć poświęcona jest na naukę prawidłowego wykreowania dokumentów aplikacyjnych – cv oraz listu motywacyjnego. Następnie dowiadujemy się jak skutecznie się zaprezentować w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ostatni rozdział kładzie nacisk na praktykę – tworzymy plan działania, który pozwoli nam zaplanować dzień w taki sposób, aby szybko i efektywnie zdobyć najważniejszy cel – wymarzoną pracę.

Na szczególną uwagę zasługuje zakres, dotyczący pisania dokumentów aplikacyjnych. Zostały zaprezentowane w nim dokumenty kilku osób, które zostały głęboko przeanalizowane krok po kroku. Następnie błędy w nich występujące zostały pokazane oraz naprawione. Proces ten jest pokazany bardzo wnikliwie i pozwala czytelnikowi zrozumieć błędy popełniane w trakcie pisania cv oraz listu motywacyjnego(literówki, błędy ortograficzne, chaos, formatowanie).

Poradnik daje również wiele sprawdzonych sposobów na to, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak zaprezentować się pracodawcy od jak najlepszej strony. Przed rozmową„zweryfikuj, czy masz zapięte wszystkie guziki i suwaki. Upewnij się, że nic ci się nie rozpruło ani że nie poszło ci oczko w rajstopach.” W trakcie rozmowy „nawiąż bliższy kontakt z rozmówcą, nie tylko wzrokowy. Uśmiechnij się. Pokaż, że jesteś kontaktową osobą o optymistycznym podejściu do życia.” Natomiast po rozmowie „powinieneś przemyśleć, czy zadano ci pytania, jakich się spodziewałeś.”

Po przeczytaniu tej pozycji bibliograficznej będziesz wiedział do czego w szukaniu pracy możesz wykorzystać networking, w czym Ci pomoże reguła SMART, oraz jakim badaniom możesz zostać poddany w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i jak się do nich przygotować. Gwarantuję, że bez problemu napiszesz atrakcyjne dokumenty aplikacyjne bez pomocy osób trzecich oraz stworzysz realny plan dnia w momencie, kiedy faktycznie przyłożysz się do przestudiowania tej książki. Dodatkowo autorka podaje linki do ćwiczeń na symulatorach rozmów kwalifikacyjnych, co z pewnością zostanie wykorzystane przez niejednego potencjalnego kandydata do pracy.

Godny podkreślenia jest styl książki, jakim został napisany – jak już wcześniej pisałam, nie jest to naukowa pozycja, ale świetny poradnik, napisany potocznym, lekkim oraz dynamicznym językiem przemawiającym do ludzi młodych. „Ta książka to wiele praktycznych przykładów, na których możesz się wzorować lub uczyć, jak uniknąć własnych błędów.” Poradnik jest bogaty w tabelki, schematy oraz ciekawe ilustracje, które mają za zadanie wyluzować czytelnika.

Książkę polecam nie tylko absolwentom, mającym przed sobą pierwsze próby stworzenia kreatywnych dokumentów aplikacyjnych, ale również szukającym pracy oraz osobom, które planują w najbliższym czasie zmienić pracę, poszukać nowych wyzwań zawodowych.

Czas wydania książki (wczesna wiosna) to strzał w dziesiątkę, bo to właśnie teraz wiele potencjalnych kandydatów będzie szukać pracy, a tym samym zmierzą się z konstruowaniem swoich dokumentów aplikacyjnych. Taką grupą ludzi są min. maturzyści, studenci, doktoranci. Poradnik, powinien trafić do każdej księgarni oraz do bibliotek, aby był jak najbardziej dostępny dla szerokiego grona zainteresowanych.

Gorąco polecam!”

Przeczytaj inne recenzje poradnika!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s