Recenzja Eweliny Smejkal

Ewelina Smejkal - recenzentka smallNa poradnik Praca dla absolwenta staram się patrzyć z dwóch perspektyw — zarówno ze strony potencjalnego kandydata, w którego rolę wielokrotnie się wcielałam, jak i z perspektywy pracodawcy, gdyż jako specjalista ds. rekrutacji dużo razy uczestniczyłam w procesach rekrutacyjnych oraz podejmowałam decyzje dotyczące zatrudnienia. Anna Tabisz świetnie podsumowała to, co i ja chciałabym przekazać wszystkim poszukującym pracy, zdecydowanie jednak nie byłabym w stanie zrobić tego w tak kompleksowy, barwny i dynamiczny sposób.

Poradnik Praca dla absolwenta to znakomita lektura kierowana do szerokiego grona odbiorców: studentów, absolwentów, osób aktywnych zawodowo i bezrobotnych, dostarczający wielu przykładów z życia wziętych, praktycznych porad i ćwiczeń, które gwarantują nie tylko sukces, ale także przyspieszenie samego procesu poszukiwania pracy i poprawę jego wydajności.

Zawartość książki zdecydowanie wykracza poza podstawowe instrukcje dotyczące napisania CV i listu motywacyjnego — ten poradnik stara się wpłynąć na całościową zmianę podejścia do poszukiwania pracy oraz pomóc w opracowaniu własnej strategii.

Autorka zaczyna od obalenia typowych mitów wiążących się z poszukiwaniem pracy, do których należą m.in.: „Pracę znajdzie się tylko przez znajomych”, „Tylko trudna sytuacja wymusza poszukiwanie pracy”, „Praca znajdzie się sama” itp. Anna Tabisz poddaje krytyce dwa skrajne podejścia do poszukiwania pracy: nadmiernie selektywne, wynikające z bardzo zawężonego kręgu zainteresowań lub wysokich aspiracji, oraz, z drugiej strony, ilościowe/masowe wysyłanie CV, wiążące się z brakiem jakichkolwiek preferencji zawodowych. Wskazuje, że nie warto czekać na uśmiech losu ani stosować postawy proszalnej w rozmowie z potencjalnym pracodawcą. Poradnik niejednokrotnie podkreśla, że praca wiążąca się z poszukiwaniem pracy powinna się rozpocząć dużo wcześniej

niż w momencie konstruowania CV.

Autorka zachęca do odkrycia i opisania swoich mocnych stron, w czym mają pomóc zaproponowane ćwiczenia, które stanowią pracę domową każdego kandydata. Następnie wskazuje, jak odkrytą wartość ubrać w atrakcyjny rynkowo sposób. Stosuje różne techniki i triki z branży reklamowej, które doskonale sprawdzają się również przy pisaniu CV, listu motywacyjnego i na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie zapomina także o kluczowym elemencie, którym jest określenie celu zawodowego. Obowiązkową częścią książki są rozdziały na temat CV i listu motywacyjnego, które stanowią o dużej wartości merytorycznej poradnika. Czytelnik znajdzie w nich wielobarwne profile kandydatów wraz z przykładami CV i listu motywacyjnego, z drobiazgowym omówieniem poszczególnych elementów i najczęściej popełnianych błędów (chaos, formatowanie, przejrzystość, błędy merytoryczne), a wszystko to szczegółowo przeanalizowane ze wskazaniem potrzebnych poprawek.

Autorka także wskazuje, jak należy się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak przez nią przebrnąć, pokazując się pracodawcy od jak najlepszej strony. Pomóc w tym ma szereg porad, często bardzo szczegółowych i praktycznych, takich jak np. komponowanie stroju, poproszenie o wodę, uścisk ręki, techniki relaksacyjne itp. Te z pozoru śmieszne porady decydują jednak o poczuciu komfortu kandydata, dlatego nie należy ich lekceważyć. Oczywiście autorka wykracza daleko poza ten obszar, opisując typowy przebieg rozmowy, standardowe pytania oraz krytykując najczęściej popełniane błędy.

Anna Tabisz wskazuje także, jakimi kanałami należy szukać pracy, podając listę najpopularniejszych gazet i portali pracy oraz pomaga w skonstruowaniu własnego planu działania. Pokazuje, jak rozłożyć cały proces na szereg małych kroków. W książce znajdziemy modelowy grafik dnia osoby aktywnie poszukującej pracy.

Dużym atutem książki jest jej styl, dość amerykański, ale dostosowany do polskiego rynku pracy. To zdecydowanie nie jest naukowa, teoretyczna i przemądrzała książka, choć zawiera wiele mądrości, wszystkie jednak przekazane są w bardzo przystępny sposób. Autorka korzysta często z dość potocznego, młodzieżowego i dynamicznego języka, zachęcającego do podjęcia natychmiastowych działań, co wywołuje wrażenie toczącego się dialogu. Udaje jej się z sukcesem stworzyć bardzo osobistą więź z czytelnikiem, przez co podczas lektury ma się poczucie współpracy z osobistym doradcą personalnym.

Książka Praca dla absolwenta to nie tylko poradnik podający gotowe wskazówki i odpowiedzi — to również publikacja zmuszająca do pracy nad sobą, autorefleksji i przede wszystkim działania. Poradnik zachwycił mnie różnorodnością prezentowanych profili kandydatów oraz wielobarwnością przytaczanych przykładów. Jestem przekonana, że jeżeli ktoś będzie poszukiwał pracy w tak profesjonalny sposób jak ten opisany przez Annę Tabisz, to z pewnością ją znajdzie. Ta książka to przepis na sukces!

Ewelina Smejkal — absolwentka socjologii na KUL i kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Swoje doświadczenie rekrutacyjne zdobyła w firmie doradztwa personalnego HRK SA oraz w firmie informatycznej Hewlett-Packard. Prowadziła rekrutacje absolwentów, specjalistów w obszarze IT, finansów, księgowości oraz administracji, a także rekrutacje managerów średniego i wysokiego szczebla. Wykorzystywała następujące techniki rekrutacyjne: wywiad telefoniczny, rozmowa kwalifikacyjna, testy techniczne, testy psychometryczne, assessment center i development center. Obecnie zajmuje się problematyką wynagrodzeń i benefitów, pracując jako Compensation&Benefits Analyst dla firmy Helwett-Packard w Pradze.

Przeczytaj inne recenzje poradnika!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s